Tvorba české sady vyměnitelných kláves (czech keycaps)

Pohledem na trh, nevidím moc variant vyměnitelných českých ANSI sad kláves. Zkusím prozkoumat (a zde zdokumentovat), jaké jsou možnosti výroby vlastní sady, jak je to náročné, a jaký by mohl být výsledek. Už jsem vydal jednu, dvě, tři knihy, tak třeba zkusím vydat i sadu náhradních kláves typu Cherry pro mechanické klávesnice s MX spínači. :)

Tady budou shromážděné různé informace, které se týkají tohoto tématu a mé cesty.

Budu se obracet za pomocí i k odborníkům na problematiku, ke komunitě nadšenců mechanických klávesnic, abychom to prozkoumali ze všech úhlů a případně vytvořili opravdu dobrou sadu kláves. Předem Vám děkuji za postřehy – Vaše znalosti, zkušenosti a nápady mohou významně přispět k vývoji kvalitní sady kláves, která bude splňovat nároky a očekávání cílového trhu.

Možné výrobní cesty

1. Kontaktovat výrobce kláves GMK, KBDfans, PBTfans) a domluvit se s nimi, že vyrobí navržený design, který poté dám do distribuce v ČR.

GMK (odeslán email)
PBTfans
KBDfans

2. Kontaktovat dodavatele plastových dílů (například pro automobilový průmysl) v Česku a zeptat se na náročnost procesu. (odeslán email, následná schůzka, řeší se dál kalkulace a postup)

3. Prozkoumat možnost výroby na průmyslové 3D tiskárně (odeslán email 3dees.cz).

22. 04. 2024. Mám odpověď že mají k dispozici materiál HP PA12, kterým se tiskne práškovou technologií. Tisknuté díly mají hedvábně jemný povrch a jsou odolné vůči oděru. Standardní barva výtisků je šedá, ale lze je i černě nabarvit. https://www.3dees.cz/3d-tisk-v-praxi/200-3d-tisk-tlacitek-ovladaciho-panelu-ve-vytahu
Bohužel, vícebarevný tisk není pro tuto technologii proveditelný. Řešením by tedy bylo zapouštět písmenka do těla klávesy. Navíc, daný materiál je poměrně savý, takže by bylo vhodné jednotlivé klávesy zalakovat čirým lakem.
Další možností je chemické vyhlazení kláves, ale tam by mohlo dojít k narušení ostrosti hran v místech uchycení na spínače.
Odhad ceny za standardní šedou klávesu byl zhruba 30 Kč. U větších kláves, jako jsou Ctrl, Shift, Enter, Backspace nebo Mezerník, by cena za tisk byla logicky vyšší.

4. Prozkoumat možnost výroby na „domácí“ 3D tiskárně (např. Bambulab).

6. Najít dobrého dodavatele již hotových „slepých“ kláves a promyslet způsob jejich označení legendami. Například: keramické klávesy a vypálení legend laserem; PBT klávesy a natištění legend (dye-sublimation + prozkoumat způsoby a technologie tisku na plast).

7. https://fkcaps.com/custom/

12. 04. 2024. full-size za asi 2100 Kč + CLO a doprava

Nápady na barevné kombinace/téma

  • Česká republika
  • Radost ze života
  • Pivo
  • Měsíc
  • ?

Návrh rozložení znaků